P Türü Yetki Belgesi

Ticari amaçla dağıtım işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.

P1 Yetki Belgesi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında il içinde ticari amaçla dağıtım işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.

P2 Yetki Belgesi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında yurt içinde ticari amaçla dağıtım işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.

Pahalı Ürün

Maddi değeri yüksek olup talep edilirse özel alanda (Arama Filtresi olan “Teknik Bilgiler” altında görülen “Pahalı Ürün için özel alan”) tutulması gereken üründür.

Paketleme

Koli veya tahtı sandık içinden veya raf gözünden alınan bir adet ürünün veya askı rafından alınan bir adet askılı ürünün son kullanıcıya (tüketici) gidecek şekilde karton koli veya kargo kolisi veya kargo poşeti vb. içine konularak paketlenmesidir. Detaylar için “Kılavuz” dokümanına bakılabilir.

Palet

Nakliye ve depolama esnasında ürünlerin zarar görmesini engellemek ve ürünlerin hareketini kolaylaştırmak amacıyla, ürünlerin altına konan EURO1, EURO2, EURO3, EURO6, Amerikan, Endüstriyel gibi ahşap veya plastik sistemi ifade eder.

Palet Çemberleme

Paletin toka ve bant ile çevrelenmesi ve kenar koruyucu kullanılmasıdır. Detaylar için “Kılavuz” dokümanına bakılabilir.

Palet Değişim

Ürünlerin eski paletinden alınarak yeni palete istiflenmesi ve yeni paletin streçlenmesidir. Detaylar için “Kılavuz” dokümanına bakılabilir.

Palet Simülasyonu

Paletleme işleminin DepOrtak tarafından geliştirilen teknoloji ile yapılmasını ifade eder.

Palet Şirinkleme

Paletin iki taraflı veya çepeçevre esnek özel plastik filmle kaplandıktan sonra bu filmin ısı etkisiyle büzüştürülerek paletin sarılmasıdır. Detaylar için “Kılavuz” dokümanına bakılabilir.

Paletin Yüksekliği

Paletin takozu dahil paletin üzerindeki ürünle birlikte zeminden toplam yüksekliğidir. Detaylar için “Kılavuz” dokümana bakılabilir.

Paletleme

Paletsiz ürünlerin, palet üzerine konulmasını veya istiflenmesini ve streçlenmesini ifade eder.

Paletli Ürün

Palet (EURO1, EURO2, EURO3, EURO6, Amerikan veya Endüstriyel) üzerinde istifli ürünü ifade eder.

Paletli Ürünler İçin Uygun

Gri Depolama alanının, örneği paletli ürünlerin araçtan indirilmesi, depolama alanına girişi, depolama alanı için hareket etmesi, depolama alanından çıkması ve araca yüklenmesi için uygun ve yeterli ekipmana (transpalet, forklift vs.) sahip olmasını ifade eder.

Paletsiz Ürün

Nakliye ambalajı (üçüncül ambalaj) veya kap içinde olsun veya olmasın palet üzerine istiflenmeden depolama alanına tek (single) veya bağlı olarak dökme (loose) gelen ürünleri ifade eder (1 adet rulo sac veya 1 adet Bigbagli ürün veya 35 adet top kumaş veya 100 adet kolili ürün veya 50 adet lastik veya 5 adet varilli ürün veya 25 adet bidonlu ürün veya 500 adet torbalı ürün veya gabari dışı ürün veya ağır ürün, palet üzerinde olmadan geliyor).

Perimetre

Depolama alanının bulunduğu tesisi veya binayı çevreleyen duvarların veya tel çitler dışında kalan yakın çevreyi ifade eder.

Pest Kontrol

Haşere, sinek, fare vb. zararlılara karşı yapılan mücadele çalışmaları olup depolama alanında, dış alanda, perimetrede uygulanabilir.

Pet Shop

Hayvanlar için gıda, aksesuar ve malzemeleri ifade eder.

PIR (Hareket) Dedektörü ve Alarm Sistemi

Passive Infrared Sensör (PIR), Ortamdaki varlık ve hareketi algılayan elektronik sensörleri (önündeki nesnelerin sıcaklığına ve yüzey özelliklerine bağlı olarak değişen IR kızılötesi radyasyon oranındaki farklılıkları algılar.) ve alarmı çalıştıran dedektörleri ifade eder.