Gabari Dışı Ürün

Standart ölçüler haricinde belli bir şekli olmayan ürünleri ifade eder (bu ürünü en az üç taraftan gösteren fotoğraflar eklenmeli).

Gabari Dışı Ürün Elleçlenmesi

Gabari dışı ürünlerin vinç vb. ekipman ile araçtan boşaltılması, depolama alanında hareket ettirilmesi ve araca yüklenmesidir.

Geçici Depolama Alanı

Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen serbest dolaşımda olmayan ticari mal, gümrüğe sunulmasından sonra gümrükçe onaylanmış bir faaliyete veya kullanıma tabi tutuluncaya kadar geçici depolanan ticari malın her türlü dış etken ve müdahalelerden korunmasını sağlayacak ambar, depo, ardiye gibi yerlerdir.

GFSI

BRCGS, IFS, HACCP, FSSC 22000 gibi gıda güvenliği standartlarını onaylayan Global Food Safety Initiative için kullanılan kısaltmadır.

Giriş ve Çıkış İçin Kontrol

Depolama alanının bulunduğu tesise veya binaya veya depolama alanına insan girişi ve çıkışında uygulanan güvenlik kontrol sistemlerini ifade eder. Örneğin giriş ve çıkışta kartlı geçiş veya metal dedektör ile aranma veya X-Ray cihazı kullanımı vs. olabilir.

Gıda (Donuk)

Deniz ve su ürünleri (balık, kabuklular vs.) veya et ürünleri (kırmızı, beyaz vb.) veya donuk unlu mamul (pasta, ekmek, simit, pizza, pizza hamuru, mantı, milföy, kruvasan, çörek, poğaça, börek, vb.) veya dondurma veya donuk haldeki hazır pişmiş yemek vb. ürünleri ifade eder.

Gıda (Endüstriyel)

Tüketiciye direkt satılmayan ve üretimde kullanılan hammadde (katkı malzemesi, tatlandırıcı, peynir altı suyu vs.) vb. ürünleri ifade eder.

Gıda (İçecek)

Şişeli veya kutulu su, meşrubat, meyve suyu, soda vb. ürünleri ifade eder.

Gıda (Kuru)

Paketli baharat (tuz, karabiber vb.), çay, kahve, çerez, kuruyemiş, atıştırmalık, kuru sebze, kuru meyve, paketli pirinç, nohut, mercimek, bakliyat, un, makarna vb. ürünleri ifade eder.

Gıda (Serin)

Soslar (tatlandırıcı, kahvaltılık, makarna vs.), donuk olmayan unlu mamul, taze sebze, taze meyve, çikolata veya şekerleme ürünleri, bisküvi, diyabetik, organik, besin takviyesi vb. ürünleri ifade eder.

Gıda (Soğuk)

Şarküteri ürünleri (sucuk, salam, sosis vb.), süt ürünlerini (süt, peynir, tereyağı, yoğurt, krema, margarin vb.), yumurta vb. ürünleri ifade eder.

Göz Duşu

Asit, alkali, kostik gibi zararlı kimyasalların gözle teması ile oluşan yaralamalarda veya tahta, metal çapakları, toz, kir gibi göze kaçan yabancı maddelerden gözün temizlenmesi için kullanılır.

Gri Depolama Alanı

Ürünlerin uygun koşullarda güvenli şekilde stoklanmasına (depolanmasına) olanak tanıyan 3PL Depolama Alanları haricindeki bütün ticari alanları ifade eder.