E-Pazaryerleri

E-ticaret için pazar yeri satıcılar ile müşterileri bir araya getiren, online platformlardır.

E-Ticaret

E-Ticaret veya Elektronik Ticaret, Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik’e göre fizikî olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrim içi iktisadî ve ticari her türlü faaliyettir.

E-Ticaret Yazılımı

E- ticarette siparişin alınmasında siparişin teslim edilmesine kadar olan süreçlerin yönetilmesi için kullanılan yazılımlardır.

ECOCERT

Organik ürünler için verilen sertifikadır.

EDIFACT

UN Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport (UN/EDIFACT), BM Yönetim, Ticaret ve Taşımacılık için Elektronik Veri Değişimi (EDI) standardı olup nakliye iş emri, doküman gönderimi, ASN (Advance Shipping Notice / Ön Sevkiyat İhbarı) vs. için kullanılır.

El İşçiliği

Ürünlerin, hiçbir ekipman kullanmadan sadece el ve kol gücüyle araçtan boşaltılması veya araca yüklenmesidir.

El Terminali

Elle girilen verileri veya barkod/RFID etiketinden lazer okuyucu ile okunan verileri toplama, toplanan bilgilerin sistem veri tabanına radyo frekansı (RF) ile online veya başka sistem ile WMS’e aktaran ve aynı şekilde sistem veri tabanından personeli yönlendirmeye yönelik bilgileri ekranı vasıtasıyla gösteren elektronik cihazdır.

Elektrik Ve Aydınlatma Malzemeleri

Elektrik (priz, kablo, sigorta kutusu, ışık anahtarı, elektrik tesisatı vb.) veya Aydınlatma (abajur, ampul, lamba, armatür, aplik, avize, lambader, masa lambası vb.) ürünleri ifade eder.

Elektronik

Aksesuar ve yedek parça dahil ev veya ofis veya tüketici için TV, müzik sistemi, bilgisayar, tarayıcı, fotokopi, projeksiyon cihazı, projeksiyon (lamba, perde) klavye, laptop, monitör, mouse, cep telefonu, ekran, fotoğraf makinesi, kamera, akıllı saat, oyun konsolu vb.) ürünleri ifade eder.

Elleçleme

Genel olarak ürünle ilgili stoklama, boşaltma, yükleme, depo içi hareketleri birlikte ifade eder.

Elleçleme Sembolleri

Ürünlerin depolama alanında doğru elleçlenmesi için gerekli uyarıları (örneğin dik durmalı, kırılabilir, ıslanabilir vs.) ifade eder.

En

İngilizcesi “Width” olan ve aksi belirtilmedikçe “yüksekliğe” göre “kısa” kenardır.

Endüstriyel (Kimyasal)

Tüketiciye direkt satılmayan ve üretimde kullanılan hammaddeleri ve yarı mamulleri (boya veya pas veya yağ sökücü, solvent, temizleyici, asit, korozyon önleyici, tiner vb. ürünleri ifade eder.

Endüstriyel (Maden)

Tüketiciye direkt satılmayan ve üretimde kullanılan madenleri vb. ürünleri ifade eder.

Endüstriyel (Makine)

Tüketiciye direkt satılmayan ve üretimde kullanılan yedek parça dahil makine (enjeksiyon, pres vs.) vs. ifade eder.