İade

İade gelen ürünlerin kontrol edilmesi, sayılması ve stoklanmasıdır.

İmkanlar

Hizmet Sağlayıcı, Kılavuz dokümanında detaylı anlatılan “boş ofis odası, çalışan servisi, internet erişimi, iş emniyeti ekipmanları (KKD) seti, öğle yemeği, servis alanı” gibi imkanları ücreti karşılığında sunabilir.

İnşaat Malzemeleri

Çimento, sıva, izolasyon vb. veya banyo ve mutfak için tesisat (duş, musluk, batarya vb.) veya vitrifiye (duş, lavabo, pisuar, klozet vb.) veya seramik ve fayans vb. ürünleri ifade eder.

İnternet Erişim & Wi-Fi

Hizmet Alanın çalışanları için internet erişim & Wi-Fi bağlantısı imkanının ücreti karşılığında sunulmasıdır.

İrsaliyeli Fatura

Genel olarak satılan ürünün (ticari mal) taşınarak alıcıya teslimatı gerekiyorsa sevk irsaliyesi ve fatura olarak 2 farklı belgenin düzenlenmesi gerekir. İrsaliyeli fatura, en basit anlatımıyla sevk irsaliyesi belgesini de içerisinde barındıran faturadır (irsaliyeli fatura bu iki belgenin birleşmiş versiyonu). Ayrı ayrı düzenlenen fatura ve sevk irsaliyesinin yerine düzenlenen belge olup irsaliyeli fatura düzenlendiğinde, alıcı için sevk irsaliyesinin ve faturanın ayrı ayrı düzenlenmesine gerek kalmaz.

İş Emniyeti (Güvenliği)

İş emniyeti (güvenliği) için kişisel koruyucu donanım (KKD), dedektör (yangın, alev, ısı, gaz vs.), yangın söndürücü, uyarı ve yönlendirme şeritleri ve işaretleri vb. ürünleri ifade eder.

İş Emniyeti Ekipmanları (KKD)

Hizmet Alanın çalışanları için KKD seti (baret, reflektif yelek, iş ayakkabısı) imkanının ücreti karşılığında sunulmasıdır.

İş Günü

Hafta sonu (bazı ülkeler için Cuma-Cumartesi veya Cumartesi-Pazar), Resmî Tatiller ve Dini Tatiller hariç olan çalışma günlerini ifade eder.

İş Makinesi

Depolarda elleçleme ve istifleme için kullanılan (forklift, reach truck, transpalet vs.) ve inşaat ve yapı sektöründe kullanılan (ekskavatör, bekoloder, greyder, kompresör, jeneratör, vinç, buldozer yol ve asfalt makinesi, yol silindiri vs.) iş makinelerini ifade eder.

İşlem Bedeli

Hem Hizmet Alan hem de Hizmet Sağlayıcı için “rezervasyon onayı” ile başlayan ve ürünlerin, depolama alanını terk ettiği ana kadar olan süreçte gerçekleşen Temel Hizmetler (Stoklama, Boşaltma, Yükleme) için Hizmet Alan tarafından Katma Değer Vergisi (KDV) hariç ödenecek toplam ücrettir.

İstiflemek

Ürünlerin, paletin üzerine konulması veya rafa yerleştirilmesidir.