Tedarik Zinciri için On-Demand Depolama

“Tedarik Zinciri için en önemli şey nedir?” diye sorsam birçok farklı cevap verilebilir.

Bana göre esneklik, tedarik zinciri için en önemli şeydir.

Esneklik, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilme ve değişime uyum sağlama yeteneğidir.

Şirketler için normal zamanda tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek, çocuk oyuncağıdır. Öte yandan acil veya beklenmedik bir durum olursa, rutin işleyişin veya planlamaların haricinde bir şey yapılması gerekirse, müşteri taleplerindeki ani değişimlerde, kampanya veya Anneler günü gibi özel dönemler ve iade veya geri toplama gibi durumlarda tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek, zorlaşır. Bunu yönetmek, daha doğrusu bu değişikliklere uyum sağlamak ise maharet gerektirir.

Bu maharet, esneklik ve esneklik ile kazanılan çevikliktir. Böylece şirketler, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilir ve değişime uyum sağlayabilir.

Gerektiğinde nakliye süreçlerinde esneklik, kolaydır. Kısa sürede uygulayabileceğin birçok alternatif çözüm olabilir. Örneğin taşıma türünü değiştirebilirsiniz, farklı taşıma araçlarını kullanabilirsiniz, piyasadan istediğiniz sayıda kamyonu kısa sürede kiralayabilirsiniz veya çok sıkışırsanız kısa sürede birkaç kamyon satın alabilirsiniz.

Öte yandan depolar için bu kadar esnek olamayabilirsiniz. Depolar, maalesef esnekliği öldürür. Zira istediğiniz zamanda en uygun depoyu bulamazsınız, istediğiniz yerde en uygun depoyu bulamazsınız, istediğiniz zaman deponuzun büyüklüğünü değiştiremezsiniz ve istediğiniz zaman deponuzun yerini değiştiremezsiniz çünkü lojistik hizmet amaçlı yeterli sayıda depo yoktur, uygun depo bulmak zor ve zahmetlidir, depo yatırımı pahalıdır, depo yatırımı uzun sürer.

Kısacası, tedarik zinciri ve lojistik için depo odaklı değişim ve değişime uyum göstermek, nakliye kadar kolay değildir.

Tedarik zincirinin kalbi olan depolama alanları, aynen kalbin kanı topladığı ve vücuda dağıttığı organ olması gibi depolama alanları da malları toplandığı ve dağıtıma hazırlandığı yerler, için esneklik, “on-demand” depolama ile sağlanır.

“On-Demand” depolama için basit tanımlama, “Airbnb” tarzı depolama olabilir. Bilindiği gibi Airbnb, dünya genelinde herhangi bir şehirde kısa süreli konaklamak isteyenler ile o şehirde evinin bir kısmını veya tamamını kısa süreli kiraya vermek isteyenleri eşleştiren teknoloji uygulamasıdır.

Esnek depolama ihtiyacı duyanlar, “On-demand” depolama ile istediği lokasyonda, zamanda, süre (tarih aralığı), büyüklükte ve özelliklerde depolama alanını bulabilir, uzun süreli kontrat yapmaya gerek duymaksınız anlaşabilir ve bunun için kullandığı kadar (süre ve büyüklük) prensibi ile ödeme yapar.

DepOrtak, “on-demand” depolama imkânı sağlayan teknolojik çözüm sunar.

DepOrtak “on-demand” depolama çözümü, malları için herhangi bir yerde herhangi bir zamanda depolama alanı ihtiyacı olanların en uygun depolama alanı bulmasını ve bu depolama alanı için kullandığı süre ve alan (büyüklük) kadar ödeme yapmasını sağlayan teknolojik uygulamadır.

DepOrtak, belli bir süre kullanılmayacak olan veya âtıl kalan depolama alanlarını depolama alanı ihtiyacı olanlarla eşleştirerek, hem boş kalan depolama alanlarının değerlendirilmesini hem de ihtiyaç duyulan zamanda, sürede, lokasyonda, büyüklükte ve özelliklerde depolama alanı bulunmasını sağlar.

Bu makale Oruç Kaya tarafından kaleme alınmıştır.

On-demand depolama hakkında daha fazla bilgi almak için inceleyin. İhtiyaçlarınıza uygun on-demand depolama alanı rezerve etmek için hemen ücretsiz kaydolun.

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir

On Demand Depolama

On-Demand Depolama Nedir?

Küçük bir şirkettiniz ve üretim yaptığınız atölyenin ufak bir alanı, depolama için yeterliydi veya yeni kurduğunuz e-ticaret sitenize günde 5-10 tane sipariş geliyordu ve evinizin bir odası, siparişleri hazırlamak (depolama,…

Devamını Okuyun
Tedarik Zinciri İçin On-Demand Depolama

Tedarik Zinciri ve Esneklik

Darwin, “güçlü olan yaşar” yerine “hayatta kalanlar, türlerinin güçlüleri değil değişime uyum sağlayandır” düşüncesini getirmiştir. Zaten böyle olmasaydı bugün dinozorların yaşıyor olması gerekirdi. Değişime uyum sağlayabilmek için esneklik gerekir. Ben,…

Devamını Okuyun