On-Demand Depolama Nedir?

Küçük bir şirkettiniz ve üretim yaptığınız atölyenin ufak bir alanı, depolama için yeterliydi veya yeni kurduğunuz e-ticaret sitenize günde 5-10 tane sipariş geliyordu ve evinizin bir odası, siparişleri hazırlamak (depolama, paketleme vs.) için yeterliydi. Zaman geçtikçe siparişler artınca atölyenizin ufak alanı veya evinizin odası, yeterli olmamaya başladı (hatta birkaç tedarikçi ile çalışmaya başladınız).

Siz, gelen özel siparişleri karşılamak için kısa süreli 250-500 m2’lik depolama alanı (depo) arayışına girdiniz. Bunun için geleneksel yöntemleri izleyerek bir lojistik firmasından (3PL, Third Party Logistics) hizmet alıp onun deposunu kullanabilirsiniz ya da ihtiyacınız olan depolama alanını, kiralayabilirsiniz veya satın alabilirsiniz veya bunu inşa edebilirsiniz.

3PL ile Çalışma

3PL ile çalışmayı tercih ederseniz bunun için hazırlık süresi, haftalar sürebilir.

Önce araştırmanız gerekir. Bunun için arama motorlarında “depolama” yazarsınız veya birkaç kişiye “bildiğin depo hizmeti verecek firma var mı?” diye sorarsınız. Sonra bunları ararsınız ve birkaçını ziyaret edersiniz.

Görüştüğünüz 3PL firmalar, ne kadar alana ihtiyaç duyacağınızı, ürünlerinizin ne kadar süreyle depolanacağını, ürünlerinizin depolanması için gereken özel şartları, yazılım kullanım gereksinimlerini ve örneğin 2-3 aydan fazla kalmayı düşünüyorsanız altı ay, dokuz ay veya bir yıl için stoklama projeksiyonu ve günlük sevkiyat tahmini gibi şeyleri öğrenmek için sorular soracaktır (daha önce tecrübeniz ve veriniz olmadığı için cevaplamak zor olabilir).

Şanslı iseniz 2-3 ama büyük olasılıkla bir 3PL firması, size teklifini gönderir (daha önce tecrübeniz ve veriniz olmadığı için teklifte yazılanların bazılarını anlamanız zor olabilir) ve siz bunu onaylarsınız.

Ama hâlâ “doğru karar mı?” diye içiniz rahat değildir. Zira birkaç teklifi kıyaslama ve pazarlık yapma şansınız olmamıştır.

Aramızda kalsın 3PL firmalar, en az bir yıllık sözleşmeleri tercih eder ve eğer kısa süreli bir depolama alanı ihtiyacınız varsa 3PL firmalar, buna çok hevesli olmayacağından dolayı ya hiç teklif alamazsınız ya da teklif, çok pahalı olabilir.

Size Ait Depo

3PL yerine size ait depo olmasını tercih edebilirsiniz. Bu amaçla, depo kiralayabilirsiniz veya “uzun süre kullanırım, yatırım olur” düşüncesiyle depo satın alabilirsiniz veya inşa edebilirsiniz.

Bu tercih, kontrolün sizde olması nedeniyle ilk bakışta cazip gelebilir ama maliyetler (raf, makine, yazılım gibi yatırım, kira veya inşaat, tamir, bakım, işletme, personel), kanuni zorunluluklar, inşaatın uzun sürmesi ve hatta gelecekte ne olacağının belirsiz olması sizi zorlayabilir. Ayrıca bu alanı değiştirmek gerekirse de ilk zamanlardaki gibi aynı sorunları ve zorlukları tekrar yaşayabilirsiniz.

Veya On Demand Depolama

Yukarıdaki geleneksel “depolama” çözümleri yerine “on demand” depolamayı tercih edebilirsiniz.

On demand depolama için en basit tanımlama, “Airbnb” tarzı depolama olabilir. Airbnb, herhangi bir şehirde kısa süreli konaklamak isteyenler ile evinin bir kısmını veya tamamını kısa süreli kiralamak isteyenleri eşleştiren teknoloji uygulamasıdır.

On Demand depolama, uzun vadeli taahhütlere girmeden “kullandığın kadar ödeme” prensibi ile ihtiyaç duyulan yerde, ihtiyaç duyulan zamanda, ihtiyaç duyulan süre (tarih aralığı) kadar, ihtiyaç duyulan büyüklükte ve ihtiyaç duyulan özelliklerde depolama alanlarına ve depolama hizmetlerine erişebilmek ve bunları kullanabilmektir. Diğer bir ifade ile on demand depolama, malları için herhangi bir yerde herhangi bir zamanda en uygun depolama alanı bulunmasını ve bu depolama alanı için uzun süreli sözleşme yapmaya gerek duyulmadan kullandığı süre ve alan (büyüklük) kadar ödeme yapılmasını sağlar.

Esneklik

On demand depolama, ayrıca esneklik sağlar. Az maliyetle ve çabayla kısa sürede değişebilme ve değişime uyum sağlama yeteneği, esneklik olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir zamanda herhangi bir şeye herhangi bir yerde belli bir süre ihtiyacı olan kişiler veya kurumlar, ihtiyacı olanı satın almadan veya yatırım yapmadan sadece kiralayarak kısa süreli kullanabilir ve esneklik faydası elde edebilir.

Herhangi bir lokasyonda, herhangi bir zamanda, herhangi bir büyüklükte depolama ihtiyacı olanlar, on demand depolama ile istediği lokasyonda, zamanda, süre (tarih aralığı), büyüklükte ve özelliklerde depolama alanını bulabilir, uzun süreli kontrat yapmaya gerek duymaksızın anlaşabilir ve bunun için kullandığı kadar (süre ve büyüklük) prensibi ile ödeme yapar. Bu esneklik için ihtiyaç duyulan yerde ihtiyaç duyulan kadar depo olmalıdır. Aksi taktirde “esneklik”, zor ve hatta imkânsız olabilir.

Ürünleri için özellikle kısa süreli depolama alanı ihtiyacı olanlar, üçüncü şahıslara ait depolama alanlarındaki atıl veya kullanılamayan boş alanları, on demand depolama sayesinde uzun süreli sözleşme yapmadan kısa süreli kullanabilir. Bu üçüncü şahıslara ait depolama alanları, lojistik firmalarına ait depolama alanları veya Gri Depolama alanları olabilir.

DepOrtak ile On Demand Depolama

On demand depolama çözümü sunan çevrim içi pazaryeri (online marketplace) uygulaması DepOrtak, taraflar için “win-win” ve paylaşım ekonomisi ortamı oluşturur. Böylece hem depolama alanı sahipleri, en ufak boş alanı değerlendirerek ilave gelir kazanabilir ve maliyetlerini düşürebilir hem de ihtiyacı olanlar, en ufak miktardaki ürünleri için kısa süreli depolama alanı bulabilir.

DepOrtak on demand depolama çözümü, malları için herhangi bir yerde herhangi bir zamanda en uygun depolama alanı bulunmasını ve bu depolama alanı için uzun süreli sözleşme yapmaya gerek duyulmadan kullandığı süre ve alan (büyüklük) kadar ödeme yapılmasını sağlar.

DepOrtak tarafından geliştirilen teknoloji altyapısı ve algoritmalar ile sunulan on demand depolama çözümü, lojistik firmalarına ait depolama alanlarında ve Gri Depolama alanlarında belli bir süre atıl kalan (kalacak) veya kullanıl(a)mayacak boşlukları ve ürünleri (malları) için depolama alanı ihtiyacı olanları eşleştirerek boş kalan alanların değerlendirilmesini; ihtiyaç duyulan zamanda, sürede, lokasyonda, büyüklükte ve özelliklerde depolama alanı bulunmasını ve tedarik zincirinin esnek olmasını sağlar.

ON DEMAND DEPO BULUN

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir

Gri Depolama Faydaları

Gri Depolama ve Faydaları

Maalesef sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de lojistik firmalarına (3PL) ait depolama alanı arzı, depolama ihtiyacını ve talebini karşılayacak yeterlilikte değildir. Akla gelen ilk çözüm, klasik yöntem yani yeni depoların…

Devamını Okuyun
Paylaşım Ekonomisi ve On-Demand Depolama

Paylaşım Ekonomisi

Paylaşmak, güzeldir. Sevgi, paylaşıldıkça büyür. Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır. Mallar ve hizmetler de sevgi ve bilgi gibi paylaşıldıkça büyüyebilir, çoğalabilir ve hatta mutluluk sağlayabilir. Varlıkların ve Kaynakların Ortak Kullanılması Paylaşım ekonomisi,…

Devamını Okuyun
Tedarik Zinciri İçin On-Demand Depolama

Tedarik Zinciri ve Esneklik

Darwin, “güçlü olan yaşar” yerine “hayatta kalanlar, türlerinin güçlüleri değil değişime uyum sağlayandır” düşüncesini getirmiştir. Zaten böyle olmasaydı bugün dinozorların yaşıyor olması gerekirdi. Değişime uyum sağlayabilmek için esneklik gerekir. Ben,…

Devamını Okuyun