Tedarik Zinciri ve Esneklik

Tedarik Zinciri ve Esneklik

Darwin, “güçlü olan yaşar” yerine “hayatta kalanlar, türlerinin güçlüleri değil değişime uyum sağlayandır” düşüncesini getirmiştir. Zaten böyle olmasaydı bugün dinozorların yaşıyor olması gerekirdi. Değişime uyum sağlayabilmek için esneklik gerekir.

Ben, çocukken rahmetli Adile Naşit’in sunduğu “Uykudan Önce” programında iki şeyi dört gözle beklerdim. Birincisi, Adile Ablanın “Ahmet, Ayşe, Selim… hadi kuzucuklarım” diye çocukların isimlerini sayması, maalesef nadir bir isim olması nedeniyle adımı hiç söylemedi ve ikincisi ise “TonTon Ailesi” çizgi filmiydi. “TonTon Ailesi” çizgi filmi, “hop hop hop değiş tonton” diyerek istedikleri şekle dönüşebilen ailenin maceralarını anlatıyordu. Bu ailenin fertleri, her problemi değişerek çözebiliyordu. Örneğin “hop hop hop değiş tonton” dedikten sonra anne, vantilatör olup sıcak havada çocuklarını serinletiyordu veya baba, kalp şeklini alarak annenin kalbini kazanıyordu. Özellikle sorunlu durumlarda “hop hop hop değiş” diyerek değişik şekillere girebilme, TonTon Ailesi’nin esneklik gücüydü.

Esneklik, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilme ve değişime uyum sağlama yeteneğidir.

Çevik Tedarik Zinciri İçin Esneklik

“Tedarik Zinciri için en önemli şey nedir?” diye sorsam birçok farklı cevap verilebilir.

Esneklik, Tedarik Zinciri için çok önemlidir ve bana göre ise esneklik, çevik tedarik zinciri için en önemli şeydir.

Şirketler için normal zamanda ve her şeyin süt liman olduğu ortamda tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek, çocuk oyuncağıdır. Öte yandan acil veya beklenmedik bir durum olursa, rutin işleyişin veya planlamaların haricinde bir şey yapılması gerekirse, müşteri taleplerindeki ani değişimlerde, kampanya veya Anneler Günü gibi özel dönemler ve iade veya geri toplama gibi durumlarda tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek, zorlaşır. Bunu yönetmek, daha doğrusu bu değişikliklere uyum sağlamak ise maharet gerektirir. Bu maharet, esneklik ve esneklik ile kazanılan çevikliktir. Böylece şirketler, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilir ve değişime uyum sağlayabilir.

Gerektiğinde nakliye süreçlerinde esneklik, kolaydır. Kısa sürede uygulayabileceğin birçok alternatif çözüm olabilir. Örneğin taşıma türünü değiştirebilirsiniz, farklı taşıma araçlarını kullanabilirsiniz, piyasadan istediğiniz sayıda kamyonu kısa sürede kiralayabilirsiniz veya çok sıkışırsanız kısa sürede birkaç kamyon satın alabilirsiniz.

Örneğin satın alma departmanı, çok ucuza 1.000 paletlik hammadde aldı (bir ay içinde üretimde kullanılmalı) AMA deponuzda yer yok ve 1 ay için depo bulamıyorsunuz veya e-ticaret müşterilerinin “çok daha kısa sürede teslimat isteği” hızla artarken Sevgililer Gününde Çorlu’daki deponuzdan Kadıköy’e taşıma mı yapacaksınız? veya Muş’taki 3 aylık proje için ekipman ve malzemeyi nereye koyacaksınız? veya satış departmanı, 15 gün süreli indirim kampanyası başlattı ama hattan çıkan ve tedarikçilerden gelen ürünler için deponuzda yer yok!..

İşte bu gibi durumlara ayak uydurmak, esneklik gerektirir. Bu esnekliğe sahip olmak, çeviklik kazandırır. Böylece şirketler, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilir ve değişime uyum sağlayabilir.

Öte yandan aynen kalbin kanı topladığı ve vücuda dağıttığı organ olması gibi malların toplandığı ve dağıtıma hazırlandığı yerler olduğu için tedarik zincirinin kalbi olan depolama alanları, maalesef esnekliği öldürür ve depolar için nakliye kadar esnek olamayabilirsiniz. Zira istediğiniz zamanda en uygun depoyu bulamazsınız, istediğiniz yerde en uygun depoyu bulamazsınız, istediğiniz zaman deponuzun büyüklüğünü değiştiremezsiniz ve istediğiniz zaman deponuzun yerini değiştiremezsiniz çünkü lojistik hizmet amaçlı yeterli sayıda depo yoktur, uygun depo bulmak zor ve zahmetlidir, depo yatırımı pahalıdır, depo yatırımı uzun sürer. Kısacası, tedarik zinciri ve lojistik için depo odaklı değişim ve değişime uyum göstermek, nakliye kadar kolay değildir.

Öyle ki tedarik zincirinin iki ucu olan satış (müşteri) veya tedarik, değişkendir ama depo, sabittir. Kısacası, tedarik zinciri ve lojistik için depo odaklı değişim ve değişime uyum göstermek, nakliye kadar kolay değildir.

Tedarik zincirinin kalbi olan depolama alanları için esneklik, “on demand” depolama ile sağlanır.

Şirketler, on demand depolama ile tedarik zincirinin yönetiminde esneklik faydası elde edebilir. Malların toplandığı ve dağıtıma hazırlandığı tedarik zincirinin kalbi olan depolama alanları için esneklik, on demand depolama ile sağlanır. Herhangi bir lokasyonda, herhangi bir zamanda, herhangi bir büyüklükte depolama ihtiyacı olanlar, on demand depolama ile istediği lokasyonda, zamanda, sürede (tarih aralığı), büyüklükte ve özelliklerde depolama alanını bulabilir, uzun süreli kontrat yapmaya gerek duymaksızın anlaşabilir ve bunun için kullandığı kadar (süre ve büyüklük) prensibi ile ödeme yapabilir. Bu esneklik için ihtiyaç duyulan yerde ihtiyaç duyulan kadar depo olmalıdır. Aksi taktirde “esneklik”, zor ve hatta imkânsız olabilir.

DepOrtak ile Esneklik

DepOrtak tarafından sunulan “on demand depolama” çözümü ve DepOrtak tarafından geliştirilen “Gri Depolama Alanı” konsepti, çevik tedarik zinciri için depolama esnekliği sağlar.

Depolama alanlarının ortak kullanılması ile depolama alanı ihtiyacı olanlar, esneklik kazanarak istediği zamanda, istediği yerde, istediği özellikteki depolama alanlarını istediği miktar için istediği sürede düşük maliyetle kullanabilir.

DepOrtak tarafından geliştirilen teknoloji altyapısı ve algoritmaları ile sunulan on demand depolama çözümü, ihtiyaç duyulan zamanda, sürede, lokasyonda, büyüklükte ve özelliklerde depolama alanı bulunmasını ve tedarik zincirinin esnek olmasını sağlar.

HEMEN DEPO BULUN

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir

Gri Depolama Faydaları

Gri Depolama ve Faydaları

Maalesef sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de lojistik firmalarına (3PL) ait depolama alanı arzı, depolama ihtiyacını ve talebini karşılayacak yeterlilikte değildir. Akla gelen ilk çözüm, klasik yöntem yani yeni depoların…

Devamını Okuyun
On Demand Depolama

On-Demand Depolama Nedir?

Küçük bir şirkettiniz ve üretim yaptığınız atölyenin ufak bir alanı, depolama için yeterliydi veya yeni kurduğunuz e-ticaret sitenize günde 5-10 tane sipariş geliyordu ve evinizin bir odası, siparişleri hazırlamak (depolama,…

Devamını Okuyun