Gri Depolama ve Faydaları

Gri Depolama Faydaları

Maalesef sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de lojistik firmalarına (3PL) ait depolama alanı arzı, depolama ihtiyacını ve talebini karşılayacak yeterlilikte değildir.

Akla gelen ilk çözüm, klasik yöntem yani yeni depoların inşa edilmesi olabilir ama bu çözümün hayata geçirilmesi ve uygulanması, yüksek miktar yatırım yapılmasını gerektirir ve en az 5-10 yıl sürebilir veya bu klasik yöntem yerine daha radikal, farklı ve hatta hemen uygulanabilecek çözümler, devreye alınmalı ve kullanılmalıdır. Bu çözümler, DepOrtak tarafından sunulan “on demand depolama” ve yine DepOrtak tarafından geliştirilen hemen bugün uygulanabilecek Gri Depolama çözümleri olabilir.

Gri Depolama, lojistik firmalarının depoları haricinde kalan uygun alanların depolama amaçlı olarak kullanılmasıdır. Lojistik firmalarının depoları haricinde ürünlerin güvenli depolanmasını sağlayabilecek bütün ticari alanlar, Gri Depolama alanı olabilir. Gri Depolama ile lojistik firmalarının depoları haricinde kalan uygun alanların, depolama amaçlı olarak kullanılması mümkün hale gelebilir.

Örneğin fabrikanın deposundaki boş alanlar, gıda toptancısının sıcaklık kontrollü deposundaki boş alanlar, cadde üzerinde veya sokak arasında kiralanmayı bekleyen boş dükkân veya çalışan dükkânın deposu, AVM’deki boş dükkânlar veya AVM otoparkının kullanılmayan alanları, futbol stadının hafta için boş kalan otoparkı, boş arazi alanları gibi yerler, boş kaldığı sürece depolama alanı ihtiyacı olan için Gri Depolama alanı olabilir ve gerekirse ufak düzenlemeler ile depolama amaçlı kullanılabilir.

Bugün depolama alanı olarak kategorize edilmeyen AVM, fabrika, dükkân, stadyum vb. yerlerdeki milyonlarca m2 boş alanın, Gri Depolama alanı olarak gerekirse küçük fiziki düzenlemelerle, kullanılması ile paylaşımı ekonomisi uygulanabilir (örneğin fabrikanın depolama maliyeti düşürebilir, gelir elde edebilir).

Gri depolama ile tedarik zinciri çevikliği için lojistik esnekliğe sahip olarak; süre ve miktar bağımsız ihtiyaç duyulan yerde depolama yapılabilir, stratejik değişimlere (büyüme, lojistik yapılanma, müşteriye yakın olma, farklı coğrafyada iş yapma vs.) hızlı cevap verilebilir ve çabuk uyum gösterilebilir, acil durumda kesintisiz hizmet verilebilir ve müşteriye çok daha yakın olarak teslimat süresi kısaltılabilir. Ayrıca Gri depolama ile paylaşım ekonomisi uygulanarak boş kalan alanların değerlendirilmesi sonucunda israf önlenir ve gelir elde edilir.

Gri Depolama alanlarının ortak kullanılması ile depolama alanı ihtiyacı olanlar, esneklik kazanarak istediği zamanda, istediği yerde, istediği özellikteki depolama alanlarını istediği miktar için istediği sürede düşük maliyetle kullanabilir. Önemli olan ihtiyacı (lokasyon, zaman, süre, miktar, ürün özelliği, birbirini olumsuz etkilemeyecek ürünler vs.) ve arzı (lokasyon, boş alan, süre, zaman, özellik vs.), doğru eşleştirmek ve bütünleştirmektir (entegrasyon).

Bugün hem fiziki zorluklar (depolama alanı yetersizliği) hem de maliyet kaygısı ve değişen müşteri talepleri (kısa sürede teslimat), depolama alanı için paylaşım ekonomisini ve bunu sağlayacak gri depolamayı zorunlu kılıyor.

Gri Depolama için “çok güzel ama teorik ve hatta felsefik” dediğinizi duyar gibiyim. 5-10 yıl önce ben de aynısını söylerdim ama bugün DepOrtak teknolojisi ile artık mümkün. İhtiyacı ve arzı, doğru bütünleştirerek ve anında doğru eşleştirerek inşaat yapmaya gerek duymadan kısa sürede “depolama alanı” oluşturmak için “Gri Depolama” amaçlı çözümler, DepOrtak teknolojisi ile çok basit ve hemen uygulanabilir.

DepOrtak ile Gri Depolama

DepOrtak, gri depolama alanlarına saniyeler içinde ulaşılmasını, bunların dakikalar içinde incelenmesini ve en uygun olanın seçilmesini sağlar.

DepOrtak, ürünleri için depolama alanı ihtiyacı olanlar ile depolama alanları için müşteri ihtiyacı olanları gerçek zamanlı ve konum tabanlı olarak eşleştiren dijital bir platformdur.

DepOrtak, akıllı filtreleme ve akıllı rezervasyon teknolojileri ve yapay zekâ destekli özel algoritması sayesinde gri depolama alanı aramanın, incelemenin, kıyaslamanın ve en uygun olanı seçmenin en yalın, en kolay, en zahmetsiz, en hızlı ve en şeffaf yoludur. DepOrtak, miktar veya süre kısıtı olmadan, örneğin 1 M3’lük yer kaplayan ürünün 1 gün depolanabilmesi için çok sayıda depolama alanı alternatifine erişilmesini sağlar.

Gri depolama alanların dijital ortamda birbirine bağlayarak dijital depolama ağının oluşmasını sağlayan DepOrtak teknolojisi, bu dijital ağ içinde bulunan depolama alanlarındaki boş alanların canlı ve gerçek zamanlı olarak tek merkezden yönetilerek değerlendirilmesi ile çevrenin korunması ve küresel ısınmanın azaltılması için kabul edilen Yeşil Mutabakat kapsamında belirlenen hedeflerin gerçekleşmesine destek verir.

Bu makale Oruç Kaya tarafından kaleme alınmıştır.

Gri depolama hakkında daha fazla bilgi almak için inceleyin. Gri depolama alanınızı hemen listelemek ve gelir elde etmeye başlamak için kaydolun.

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir

On Demand Depolama

On-Demand Depolama Nedir?

Küçük bir şirkettiniz ve üretim yaptığınız atölyenin ufak bir alanı, depolama için yeterliydi veya yeni kurduğunuz e-ticaret sitenize günde 5-10 tane sipariş geliyordu ve evinizin bir odası, siparişleri hazırlamak (depolama,…

Devamını Okuyun
Paylaşım Ekonomisi ve On-Demand Depolama

Paylaşım Ekonomisi

Paylaşmak, güzeldir. Sevgi, paylaşıldıkça büyür. Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır. Mallar ve hizmetler de sevgi ve bilgi gibi paylaşıldıkça büyüyebilir, çoğalabilir ve hatta mutluluk sağlayabilir. Varlıkların ve Kaynakların Ortak Kullanılması Paylaşım ekonomisi,…

Devamını Okuyun