E-Ticarette DepOrtak ile Kazanımlar

E-ticaret işiniz büyüdü ve daha iyi bir lojistiğe, özellikle depo merkezli fulfillment operasyon, ihtiyacınız olduğunu gördünüz veya E-ticaret işi yapmak istiyorsunuz ve lojistiğin, özellikle depo merkezli fulfillment operasyonun, çok önemli olduğunu duyuyorsunuz.

Önünüzde iki seçenek var. Ya kendi deponuzu kurarak fulfillment operasyonlarını kendiniz yapacaksınız ya da depolama hizmeti veren bir lojistik firmasından (3PL) depolama ve fulfillment hizmet alacaksınız.

Lojistik Faaliyetlerin Performansı, E-Ticaretin Performansını Etkiler

E-ticarette temel üç süreç, siparişin müşteriden alınması, siparişin hazırlanması ve sipariş edilen malın tüketiciye teslim edilmesidir.

İkinci süreç yani siparişin hazırlanması veya popüler ifade ile fulfillment, müşterinin sipariş vermesiyle başlayan, depoda devam eden ve teslimat ile biten bir süreç olup malların depolanmasını ve siparişlerin toplanmasını, gerekli ise katma değerli hizmetlerin yapılmasını, paketlenmesini (gerekirse hediye paketi gibi özel paketleme) siparişin teslimata hazırlanmasını ve üçüncü süreç yani siparişin teslim edilmesi veya popüler ifade ile Son Kilometre Teslimat (Last Mile Delivery) ise ürünlerin (siparişin) tüketiciye teslim edilmesini kapsar.

Bu üç sürecin ikisi yani siparişin hazırlanması ve sipariş edilen malın tüketiciye teslim edilmesi, e-ticaret için lojistik faaliyetleri içerir ki bundan dolayı e-ticaretin %90’ının lojistik faaliyetleri içerdiği (e-ticaretin aslında lojistik olduğu) ve e-ticaretin performansının lojistiğin performansından olumlu veya olumsuz etkilediğini söylemek, çok yanlış olmaz.

E-ticaretin %90’ı, lojistik faaliyetleri içerir ve lojistik performans, e-ticaretin performansını etkiler. Bu da sipariş edilen ürünlerin teslim edilmesine kadar olan Last Mile Delivery (Son Kilometre Teslimat) sürecinin önemi vurguluyor ve belki de bu süreçte yaşanan sorunlardan dolayı müşteri, klasik perakende alışverişinden tamamen vazgeçmiyor. Zira müşteri, klasik alışverişte mağazaya ödemesini yaptığı ürünü hemen kullanıyor (keyfini çıkarıyor) ve iadesini de mağazaya hemen yapabiliyor.

Oysa e-ticarette ise müşteriler ödemesini yaptığı ürünü kullanmak (keyfini çıkarmak) için birkaç günü bekliyor ve iadesinde de bir sürü zorluk yaşıyor. E-ticaret müşterileri için Pandemi, siparişleri zamanında teslim etmemek için artık makul bir mazeret olarak kabul edilmiyor.

İki Seçenek

E-ticaret için lojistiğinizi, özellikle depo merkezli operasyonlarda ya kendiniz yapabilirsiniz ya da lojistik hizmet veren 3PL firmalar ile çalışabilirsiniz.

Yaşadığınız lojistik sorunlar, özellikle depo merkezli fulfillment operasyonlar, e-ticaret işinizi olumsuz etkileyebilir. Hizmet kalitesi ve sürecin kontrolünün sizde olması amacıyla kiralayarak veya satın alarak veya inşa ederek kendi deponuzu kurarsanız bir sürü maliyet, bir sürü zaman (haftalar ve inşa edilmesi durumunda en az 6 ay-1 yıl) yasal yükümlükler, altyapı için yatırım vs. gündeme gelecek.

3PL tercih ederseniz “zaten bir kez diliniz yandı ama başka iyi alternatifler olabilir” veya “evet büyüyoruz ama ihtiyacımız öyle çok fazla değil ki bizimle çalışmak istemezler, hem isteseler bile onlar bize çok pahalı olabilir ve şartları bizi çok zorlayabilir” veya “bizim ihtiyacımız çok değişken, bazen kısa süreli bazen küçük alan bazen farklı lokasyonlar için alternatifleri nereden bulacağız” diye düşünüyor olabilirsiniz.

DepOrtak ile Kazanımlar

DepOrtak, müşterilerinize çok yakın depolama alanlarına erişerek müşterilere (tüketiciler) daha kısa sürede, daha kolay ve daha düşük maliyetli teslimat yapmanızı; Türkiye ve yurt dışında depo merkezli fulfillment hizmeti veren onlarca alternatif 3PL’e tek tıkla zahmetsizce saniyeler içinde ulaşmanızı, bunları inceleyerek kıyaslanmanızı, kendiniz için en uygun olanı seçmenizi ve günler içinde operasyona hazır hale gelmenizi sağlar.

  • Örneğin sadece Sevgililer Günü gibi özel günlerde veya özel kampanya dönemlerinde müşterilerine daha kısa sürede teslimat yapmak için kısa süreli kullanılan Gri Depolama yerleri kullanılabilir.
  • Müşterilere (tüketici) yakın depolama alanlarını ile teslimat maliyeti %10 düşürülebilir, teslimat süresi azami 2 gün olabilir, satışlar yaklaşık %20 artabilir, kesin teslimat saati verilebilir, iade işlemleri kolaylaşabilir, “stoklarla sınırlı” uyarısı yapmaya gerek duyulmadan stoklar daha doğru besleyebilir.
  • Onlarca 3PL firma çok kısa sürede incelenip kıyaslanarak en doğru (maliyet, altyapı, teknoloji ve hatta ürün uzmanlığı) 3PL’in bulunabilir ve bu 3PL ile çalışmaya başladıktan sonra depolama merkezli fulfillment maliyetler %12 düşebilir.
  • İhtiyacına en uygun büyüklükteki depolama alanlarına ulaşılarak sadece kullanılan alan için ödeme yapabilir.
  • Daha fazla bir alana veya hizmet çeşitliliğine ihtiyaç duyulduğunda mevcut depo alanına ilave yatırım yapmaya gerek duymadan alternatiflere zahmetsizce saniyeler içinde ulaşabilir.
  • Teknoloji yatırımı yapmanıza gerek duymaz. DepOrtak tarafından sağlanan depo yönetimi programları ve teknolojik çözümler kullanılabilir.
  • İhtiyaç duyulan yerde, zamanda, büyüklükte depolama alanları kullanılarak Tedarik zinciri ve lojistik esnekliği sağlanır.
  • E-ticaret siparişlerini müşterilere teslim edebilecek yeni yapıya çok kısa sürede geçebilir. DepOrtak üyesi olan depolama alanları, çok kısa sürede operasyona hazır hale gelebilir.

NOT: % ile belirtilen kazanımlar, Forrester Research tarafından FLEXE firması için yapılan “The Total Economıc Impact of Flexe Logıstıcs”

Son Kilometre Depolama

E-ticaret iş modeli için farklı, radikal ve teknoloji odaklı çözümler geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Bunun için e-ticaret lojistiğinde müşteriye teslimat için “merkezi” yapılanma (tüketiciye teslim edilecek noktaya uzakta, büyük depolama alanı) yerine “müşteriye yakın olma” stratejisiyle “dağıtık (tüketiciye yakın, küçük depolama alanları)” yapılanmaya geçilmelidir.

E-ticaretin lojistiği, mevcut durumda kullanılan tüketicilerden uzakta bulunan depolama alanları yerine tüketicilere 2 saatte teslimatı sağlayacak yakınlıkta mikro e-ticaret depoları veya Mikro Fulfillment Merkezler ile yapabilir.

Son Kilometre Depolama, e-ticaret ürünleri için temel depolama hizmetlerine ilaveten katma değerli hizmetlerin de verilebileceği mikro e-ticaret depolarının müşterilere (tüketicilere) örneğin 2 saat içinde teslimatı yapacak şekilde konumlandırılmasıdır. Bu süre, ayrıca mobil depolarla dakikalar seviyesine bile indirilebilir. Son Kilometre depolama çözümünde kullanılacak mikro e-ticaret depolarının tüketicilere çok yakın olması, e-ticaret müşterilerinin “daha kısa sürede teslimat” isteğine gerçek çözüm olabilir (teslimat süresi, 2 saate inebilir ve hatta gerekirse tüketici, yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarından kendisi alabilir).

Bu mikro e-ticaret depoları, DepOrtak tarafından yönetilen “Mikro FulFillment Merkezleri” zincirleri olabilir ya da örneğin sadece Sevgililer Günü gibi özel günlerde veya özel kampanya dönemlerinde müşterilerine daha kısa sürede teslimat yapmak isteyen e-ticaret satıcıları tarafından kısa süreli kullanılan Gri Depolama yerleri olabilir.

Son Kilometre Depolama, mevcut endişelerin, sorunların ve şikayetler için çözüm olabileceği gibi e-ticaret için dağıtımın ve iadelerin daha iyi, kolay ve yalın yönetilmesini sağlayabilir.

Son Kilometre depolama çözümünde kullanılacak mikro e-ticaret depolarının tüketicilere çok yakın olması, e-ticaret müşterilerinin “daha kısa sürede teslimat” isteği gerçekleştirebilir (teslimat süresi, 2 saate inebilir ve hatta gerekirse tüketici, yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarından kendisi alabilir) ve ilave sipariş veya teslimat zamanı değişikliği veya teslimat adresi değişikliği veya miktar, renk, ölçü vb. değişikliği veya eksik ürün, hasarlı ürün, yanlış ürün gibi hataların çözümü için esneklik faydası sağlayabilir.

Son Kilometre Depolama çözümünde kullanılacak mikro e-ticaret depolarının tüketicilere çok yakın olması sayesinde iadelerin alınması (gerekirse tüketici, yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarına kendisi getirebilir) veya “evde olmadığınız için teslim edilemediği” için tekrarlanan teslimatlar önlenebilir (gerekirse tüketici, yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarından kendisi alabilir veya tüketiciye en uygun esnek teslim zaman aralıkları belirlenebilir) ve ayrıca bisiklet ve yürüyerek dağıtımın yapılması veya müşterinin buradan alması ile daha az araç hareketi olması nedeniyle hava kirliliği, ses kirliği, trafik tıkanıklığı azalabilir, trafik kazası olasılığı azalabilir ve yayalar için daha fazla alan sağlanabilir. E-Ticaret siparişi için, gerekirse, yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarından ürün teslimi yapılarak veya iadelerin toplanması sürecini sonlandırarak (gerekirse tüketici, yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarına kendisi getirebilir) e-ticaret ürünlerinin dağıtımı kaynaklı CO2 salınımı, gürültü kirliliği ve trafik yoğunluğu azalabilir.

Mikro e-ticaret depoların kullanılması ile çok büyük m2’li e-ticaret depolarının inşa edilmesine gerek kalmayacağı için inşaat yapımı aşamasındaki CO2 salınımı olmayacak ve ayrıca forklift, konveyör, sorter gibi ekipmanlar kullanılmayacağı için CO2 salınımına yol açan enerji tüketimi azalabilir.

Mevcut e-ticaret lojistiği uygulamalarında uzun süre yolda olması ve farklı aktarma noktalarında elleçlenmesi nedeniyle ürünlerin hasarlanmaması için kullanılan e-ticaret koli kutular veya poşetler yerine Son Kilometre Depolama ile ürünlerin sadece satış ambalajı ile teslim edilebilecek olması sayesinde ürün maliyeti düşebilir.

Son Kilometre Depolama çözümü, kapıya ‘‘Geldik Evde Yoktunuz’’ notu bırakmak yerine müşterinin talep ettiği saatte veya yere teslimat yapılmasını sağlar ve hatta tüketici, isterse yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret depolarından kendisi gelip alabilir.

Son Kilometre Depolama, iade sürecini basitleştirerek iadeler için zahmetsiz ve hızlı çözüm olabilir. Tüketici, isterse, iade etmek istediği ürünü yürüme mesafesindeki mikro e-ticaret deposuna kendisi getirebilir ve ürün, burada uzmanlar tarafından kontrol edilir ve anında değişim sağlanabilir.

Mevcut e-ticaret lojistiği uygulamalarındaki lojistik sürecini kısaltacak ve maliyeti azaltacak olan Son Kilometre Depolama, dolayısıyla Sipariş Çevrim süresini kısaltabilir ve Sipariş Çevrimin maliyetini azaltabilir. Lojistik sürecinin kısalması ve özellikle kargo aktarmanın kalkması, ürünlerin hareket süresini ve mesafesini kısaltacağı için gecikme, hasar, kaybolma gibi riskiler sıfırlanabilir. Ayrıca ürün hareket mesafesi ve süresinin kısalması ve süreçteki israfların ortadan kaldırılması ile sipariş teslimat süreci, basitleşebilir ve yalınlaşabilir.

Son Kilometre Depolama, 2 saatte teslimat ve zahmetsiz hızlı iade ile müşteri memnuniyetini geliştirerek, bölgesel pazarlama veya etkinliklerde satış (şehre maça gelenlere…) veya Livestream Shopping için lojistik çözüm olarak ve web sitesi ziyaretinin satışa dönme oranını yükselterek e-ticaret satışlarının artmasını sağlayabilir.

E-ticarette lojistik ile ilgili sorunlar için çözümler sunan Son Kilometre Depolamanın en önemli faydası ise e-ticaret yapmak isteyen şahısların ve mikro veya küçük şirketlerin daha kolay ve doğru çalışmasına destek olmasıdır. Böylece şahıslar ve mikro veya küçük şirketler, lojistik yetkinliğe sahip olabilir.

ÜCRETSİZ ÜYE OL

Aşağıdaki Yazılar da İlginizi Çekebilir

E-Ticaretin Çevreye Etkisi

E-Ticaretin Çevreye Etkisi

Perakendeyi evrimleştiren e-ticaret, müşterilerin “daha çevreci” ürün isteğine ilaveten “daha çevreci” ürün teslimatı tercihine de cevap verebilmelidir. E-ticaret mi Yoksa Konvansiyonel Perakende Ticaret Mi Daha Çevreci? En basit şekliye konvansiyonel…

Devamını Okuyun