Teknoloji ile Veriden Bilgeliğe

Depolama alanı talebini, depolama alanı arzıyla eşleştiren DepOrtak, aslında veriden bilgeliğe geçilmesini sağlayan teknoloji şirketidir.

DepOrtak uzmanları ve yazılımcıları tarafından geliştirilen arama filtrelerindeki 10’larca seçeneğin (özelliğin) tıklanması ile oluşan verilerden faydalı bilgiler oluşturarak depolama alanlarını şekillendirecek bilgeliğe sahip olunabilir.

Bir depolama alanı ile ilgili her detayı kapsayan “arama filtreleri” örneğin “Teknik Özellikler” ile en çok tercih edilen depolama alanı özellikleri; “SEÇ-G” ile en çok tercih edilen Sağlık, Emniyet, Çevre ve Güvenlik uygulamaları; “Sertifikalar” ile en çok tercih edilen sertifikalar; “Teknolojiler” ile en çok tercih edilen teknolojiler; “Katma değerli hizmetler” ile en çok tercih edilen katma değerli hizmetler, “Nakliye” ile en çok tercih edilen nakliye operasyonları, “İmkanlar” ile en çok tercih edilen imkanlar ve “Ürün” ile en fazla hangi ürünler için depolama alanı ihtiyacı olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Arama filtrelerine ilaveten örneğin “lokasyon” verisi ile en çok tercih edilen coğrafyalar belirlenebilir.

Çoklu veriler ile birbiri ile ilişki aramalar, eşlenebilir örneğin en sık depolama alanı ihtiyacı olan ürünler için en çok tercih edilen katma değerli hizmetler belirlenebilir.

DepOrtak’ın verileri incelendiğinde (yazımda lokasyon haricinde ilk üç aramayı kullandım. İlk üç dahil bütün arama tercihlerini içeren detaylı grafikler, çok yakında infografikler ile paylaşılacaktır):

 1. Her 4 depolama alanı için yapılan aramanın 1’i, “Fulfillment” kategorisi için yapılmış olup “Depolama” ve “Fulfillment kategorisi için yapılan aramaların da %15’ini “sıcaklık kontrollü depo” oluşturmaktadır.
 2. Türkiye genelinde “depolama alanı” araması yapılan ilk 15 il, “Fulfillment” kategorisindeki e-ticaret ürünleri için “İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Mersin, Ankara, Kars, Tokat, Tekirdağ, Adıyaman, Kayseri, Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Karabük” ve “Depolama” kategorisindeki ürünler için “İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara, Antalya, Mersin, Adana, Balıkesir, Sakarya, Tekirdağ, Eskişehir, Manisa, Adıyaman, Tokat” olarak sıralanmıştır.
 3. İstanbul’da “Depolama” kategorisi için aramaların %45’i “Anadolu Yakası” ve “fulfillment” kategorisi için aramaların %70’i “Avrupa Yakası” için yapılmış olup İstanbul’da “depolama alanı” araması yapılan ilk beş ilçe, “Depolama” için “Beyoğlu, Ataşehir, Arnavutköy, Tuzla, Kadıköy” ve “fulfillment” için “Beyoğlu, Arnavutköy, Tuzla, Ataşehir, Bayrampaşa” olarak sıralanmıştır.
 4. “Katma Değerli Hizmetler” arama filtresinde ilk üç arama, “Depolama” kategorisi için “Ürün alma, Paletleme, Ürün ambalajlama” ve “Fulfillment” kategorisi için “Pahalı ürün için özel alan, Etiketleme, Hediye paketi” olarak sıralanmıştır.
 5. “İmkanlar” arama filtresinde yapılan ilk üç arama, “Depolama” kategorisi için “yemek, çalışan servisi, ofis” ve “Fulfillment” kategorisi için “yemek, ofis, çalışan servisi” sıralanmış.
 6. “Teknik Özellikler” arama filtresinde yapılan ilk üç arama, “Depolama” kategorisinde “Depo zemini (tozumaz beton), Depo zemini (beton), Depo zemini (epoksi)” ve “fulfillment” kategorisinde “Depo zemini (beton), Depo zemini (epoksi), A tipi Kapalı Gümrüklü alana sahip” olarak sıralanmış.
 7. “Sertifikalar” arama filtresinde yapılan ilk üç arama, “Depolama” kategorisi için “ISO 22000, ISO 45001, ISO 14001” ve “fulfillment” kategorisi için “ISO 14001, ISO 22000, ISO 9001” olarak sıralanmış.
 8. “Teknolojiler” arama filtresinde yapılan ilk üç arama, “Depolama” kategorisi için “ERP kullanılır, El terminali kullanılır, Bulut sistemi” ve “Fulfillment” kategorisi için “Depo Yazılımı kullanılır, El terminali kullanılır, Barkod yazıcı kullanılır” olarak sıralanmış.
 9. “SEÇ-G” arama filtresinde yapılan ilk üç arama, Depolama” kategorisi için “Güvenlik kamerası (dış alan), Güvenlik kamerası (ürün kabul), Güvenlik kamerası (rampa, yükleme ve boşaltma alanı)” ve “Fulfillment” kategorisi için “Güvenlik kamerası (dış alan), Güvenlik kamerası (stoklama alanı), Güvenlik kamerası (ürün kabul)” olarak sıralanmış.
 10. “Nakliye Hizmetleri” arama filtresinde yapılan ilk üç arama, “Depolama” kategorisi için “Şehir içi dağıtım, Şehir içi kargo, Şehir içi nakliye” ve “Fulfillment” kategorisi için “Şehir içi motor kurye, Şehir içi kargo, Şehir içi karışık sıcak rejimli dağıtım” olarak sıralanmış.
 11. Depolama alanı ihtiyacı için arama yapılan ilk 5 ürün, “Depolama” kategorisi için “Çocuk ve bebek, Beyaz eşya, Deri ve saraciye, Demir ve çelik, Elektrik ve aydınlatma malzemeleri” ve “Fulfillment” kategorisi için “Deri ve saraciye, Çocuk ve bebek, Bahçe malzemeleri, Gıda (serin), Elektrik ve aydınlatma malzemeleri” olarak sıralanmış.

Ürünleri için depolama alanı arayanlar, arama filtrelerindeki seçenekleri tıklayarak belirleyeceği özelliklere sahip alternatif depolama alanlarına saniyeler içinde listelenir; listelenen alternatiflerin fotoğraflarını inceleyebilir ve fiyatlarını görebilir; kendisi için en uygun depolama alanını bulabilir.

Verilerden bilgeliğe süreci, toplanan verilerden faydalı amaçların elde edilmesidir.

DepOrtak arama filtreleri ile toplanan her veri, sadece depolama alanı arayanları ve depolama alanı hizmeti verenleri değil depolama ile ilgili bütün paydaşların bilgisinin zenginleşmesini ve gelişmesini sağlayacaktır. Örneğin depolama ihtiyacı olan, ürünleri için kendisinin bile bilmediği gerekli depolama özelliklerini öğrenebilir; depolama ihtiyacı olan, klasik yöntemle depo ararken soracağı her şeyi ve hatta sormayı unutabileceği veya aklına gelmeyen özellikleri tıklayabilir; tecrübeli depocular, depolarını bu verilere göre şekillendirebilir; yatırımcılar, depo yatırımı için lokasyon seçebilir ve bu lokasyon için en çok tercih edilen teknik özelliklere göre depolarını tasarlayabilir; depolama alanlarında kullanılan malzeme veya ekipmanların tedarikçileri, ürünlerini verilere göre şekillendirebilir; depocular, en sık ürünler için en çok tercih edilen katma değerli hizmetleri sunulabilir ve hatta bu veriler ile ideal bir depo standardı ortaya çıkarabilir.

İlk paragrafta da yazdığım gibi DepOrtak, veriden bilgeliğe geçilmesini sağlayan teknoloji şirketidir.

NOT: Yazıda bahsedilen arama filtreleri ve bu filtrelerdeki tercihler hakkında bilgi için “DepOrtak Sözlük” dokümanına bakmanızı tavsiye ederiz.

NOT: Veriler, 15 Nisan 2023-12 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılan işlemleri (hareketleri) içerir.