Kalp Şeklindeki Terlikler

Şirketin patronu, Sevgililer Gününde satılmasını istediği Çin’deki fuarda gördüğü kalp şeklindeki terliklerin, eldivenlerin ve havluların temin edilmesini isteyince Satın Alma departmanı, Ocak ayının ortasında İstanbul’da olmak üzere kalp şeklindeki terlikleri Çin’den satın aldı. Depo Müdürü, 10 Şubat (Cumartesi) sabahı çalan telefonda arayan numaranın nöbetçi depo şefinin numarası olduğunu görünce “acaba bir şey mi oldu?” endişesiyle telefonu açar açmaz nöbetçi şef “Müdürüm Çin’den 7 tane konteyneri bize getirmişler. Ne yapalım? Depoda adım atacak yer yok!” diye konuşurken Depo Müdürü, “Allah Allah. Böyle bir mal gelişi yoktu.” diye düşünüyordu. Depo Müdürü, hemen sonra Satın Alma Müdürünü aradı ve kızgın sesle konuşmaya başladı. Konteynerler, şirket için gelmişti, Süveyş Kanalındaki bekleme nedeniyle gecikmişti ve bütün bunlardan onun haberi yoktu. Patronun istediği mallar olduğunu öğrenince daha fazla üstelemedi ve depo şefini arayarak öfkeli ve bıkkın ses tonla “gerekirse zemindeki paletleri 4-5 sıra üst üste koyarak depoda yer açın ve gelen malları koyun oraya. Ben mi öğreteceğim size?” dedi.

Veya senaryo şöyle olsun…

Depo Müdürü, depo şefine telefonda “Allah Allah. Böyle bir mal gelişi yoktu. Neyse sorun değil. Dün senin de katıldığın toplantıdaki dijital platformu kullanalım. Hatırlarsan dijital platformu anlatmayan gelen delikanlı, platformun nasıl fayda sağlayacağını anlatmak için Sevgililer Günü ile ilgili böyle bir vaka olursa diye örnek vermişti. O karttaki web sayfasından uygun depoyu bulup kamyonları oraya yönlendirelim. En azından denemiş oluruz. Olmazsa gelen malları nasıl olsa bir şekilde yerleştireceğiz. İşimiz bu. Alıştık artık” dedi.

Esneklik, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilme ve değişime uyum sağlama yeteneğidir.

Esneklik, Tedarik Zinciri için çok önemlidir ve bana göre ise esneklik, çevik tedarik zinciri için en önemli şeydir.

Normal zamanda tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek, aslında çocuk oyuncağıdır. Acil veya beklenmedik bir durum olursa yani rutin işleyişin veya planlamaların haricinde bir şey yapılması gerekirse, tedarik zincirini ve lojistiği yönetmek, zorlaşır. Bunu yönetmek, daha doğrusu bu değişikliklere uyum sağlamak ise maharet gerektirir. Bu maharet, esneklik ve esneklik ile kazanılan çevikliktir. Böylece şirketler, az maliyet ve çabayla kısa sürede değişebilir ve değişime uyum sağlayabilir.

Depo odaklı değişim ve değişime uyum göstermek, nakliye kadar kolay değildir.

Nakliye süreçlerinde esneklik, kolaydır. Kısa sürede uygulayabileceğin birçok alternatif çözüm olabilir. Örneğin taşıma türünü değiştirebilirsiniz, farklı taşıma araçlarını kullanabilirsiniz, piyasadan istediğiniz sayıda kamyonu kısa sürede kiralayabilirsiniz veya çok sıkışırsanız kısa sürede birkaç kamyon satın alabilirsiniz.

Öte yandan depolamada nakliye kadar esnek olamayabilirsiniz. Zira istediğiniz zamanda en uygun depoyu bulamazsınız, istediğiniz yerde en uygun depoyu bulamazsınız, istediğiniz zaman deponuzun büyüklüğünü değiştiremezsiniz ve istediğiniz zaman deponuzun yerini değiştiremezsiniz çünkü lojistik hizmet amaçlı yeterli sayıda depo yoktur, uygun depo bulmak zor ve zahmetlidir, depo yatırımı pahalıdır, depo yatırımı uzun sürer. Kısaca depo odaklı değişim ve değişime uyum göstermek, nakliye kadar kolay değildir.

Örneğin satın alma departmanı, çok ucuza 1.000 paletlik hammadde aldı (bir ay içinde üretimde kullanılmalı) AMA deponuzda yer yok ve 1 ay için depo bulamıyorsunuz veya e-ticaret müşterilerinin “çok daha kısa sürede teslimat isteği” hızla artarken Sevgililer Gününde Çorlu’daki deponuzdan Kadıköy’e taşıma mı yapacaksınız? veya Muş’taki 3 aylık proje için ekipman ve malzemeyi nereye koyacaksınız? veya satış departmanı, 15 gün süreli indirim kampanyası başlattı ama hattan çıkan ve tedarikçilerden gelen ürünler için deponuzda yer yok!..

Depolama alanları için esneklik, “on demand” depolama ile sağlanır.

Şirketler, “on demand” depolama ile esneklik faydası elde edebilir. Depolama alanları için esneklik, on demand depolama ile sağlanır. Herhangi bir lokasyonda, herhangi bir zamanda, herhangi bir büyüklükte depolama ihtiyacı olanlar, “on demand” depolama ile istediği lokasyonda, zamanda, sürede (tarih aralığı), büyüklükte ve özelliklerde depolama alanını bulabilir, uzun süreli kontrat yapmaya gerek duymaksızın anlaşabilir ve bunun için kullandığı kadar (süre ve büyüklük) prensibi ile ödeme yapabilir. Bu esneklik için ihtiyaç duyulan yerde ihtiyaç duyulan kadar depo olmalıdır. Aksi taktirde “esneklik”, zor ve hatta imkânsız olabilir.

“On demand” depolama çözümü, ihtiyaç duyulan zamanda, sürede, lokasyonda, büyüklükte ve özelliklerde depolama alanı bulunmasını ve tedarik zincirinin esnek olmasını sağlar.

Depolama alanlarındaki boşluklar, hatta 1 paletlik boş yer, ihtiyacı olanlar tarafından geçici süre, hatta 1 gün, kullanılabilir. “On demand” depolama, depolama alanlarındaki bu boş yerleri ihtiyacı olanlarla eşleştirir ve ayrıca paylaşım ekonomisi (ortak kullanım) ortamını sağlar.

Depolama alanlarının ortak kullanılması (paylaşılması) ile depolama alanı ihtiyacı olanlar, esneklik kazanarak istediği zamanda, istediği yerde, istediği özellikteki depolama alanlarını istediği miktar için istediği sürede kullanabilir.

İstenilen süre, yer ve miktar için

DepOrtak yazılımcıları tarafından geliştirilen akıllı listeleme, filtreleme, eşleştirme ve rezervasyon yapabilen algoritması ve teknolojik altyapısı sayesinde ile istenilen süre, yer ve miktar için depolama yapılmasını sağlayan “on demand depolama” çözümü ve DepOrtak tarafından geliştirilen “Gri Depolama Alanı” konsepti, çevik tedarik zinciri için depolama esnekliği sağlar.